Om oss
Kort om Veolia Transport
Veolia Transport driver persontrafik på entreprenad åt länstrafikbolag, kommuner och landsting i hela Sverige samt åt Rikstrafiken.
Företaget är specialiserat på att lösa resenärers transportbehov genom buss, tåg, spårvagn, taxi och båt. Vi erbjuder stads- och landsortstrafik, långlinjetrafik, färdtjänst, skolskjuts, beställningstrafik samt godstrafik.
Varje dag åker cirka 1,8 miljoner resenärer med Veolia Transport i Sverige. Säkerhet, pålitlighet och service är prioriterat i arbetet som sköts av cirka 4 000 medarbetare. Veolia Transport har bedrivit persontrafik världen över sedan 1911 och finns idag i ett 30-tal länder.
I Veolia Transport ingår dotterbolagen Granbergs Buss i Älvsbyn med resebyrån Resesäljarna, People Travel Group, Styrsöbolaget i Göteborg, Taxi Stor & Liten i Gävle, Värmlandsbuss i Torsby samt Vetimo AB i Stockholm.
Uppdrag, idé, vision
Uppdraget
Vi ska erbjuda säkra, pålitliga och trevliga resor så att våra kunders resbehov blir tillgodosedda.
Affärsidén
Vi erbjuder oss att utföra persontrafik och relaterade tjänster på ett pålitligt, serviceinriktat och lönsamt sätt.
Visionen – vår ambition
Vi ska vara Sveriges ledande serviceföretag inom persontrafik, med nöjda resenärer och stolta medarbetare.
Styrkan
Vi är bra på att lösa resenärens transportbehov med buss, tunnelbana, järnväg, spårvagn, taxi och båt. Vi har bred kompetens inom persontrafik. Vi har lång erfarenhet av persontrafik.
Lätt att resa
Vi vill göra det enkelt för människor att resa på ett smidigt, smart och miljövänligt sätt. Lätt att resa är ett enkelt uttryck för vår strävan och visar på en tydlig riktning för hela företaget. Det är också ett kundlöfte till våra resenärer som vi måste leva upp till för att lyckas nå vår vision - att vara Sveriges ledande serviceföretag inom persontrafik, med nöjda resenärer och stolta medarbetare
Senast uppdaterat: 2010-09-06