Veolia Transport Sverige

Befälhavare Styrsöbolaget Göteborg

Som befälhavare arbetar du ombord på någon av våra båtar som trafikerar Göteborgs södra skärgård samt Göteborgs Hamn.

Arbetsuppgifterna består i att framföra båten på ett säkert sätt och du har det yttersta ansvaret för allt som händer ombord på båten. Du är arbetsledare för övrig besättning och ansvarar för båtens underhåll samt övriga tekniska system. I mötet med våra kunder, passagerarna, har du en utpräglad serviceroll.

Arbetstiderna är mycket skiftande och bygger i de flesta fall på ett rullande treskiftsschema.

För att vara befälhavare på våra båtar krävs följande behörigheter och certifikat: Fartygsbefäl, lägst kl VI, CCM-behörighet, Radiocertifikat, lägst SRC samt Friskintyg för sjöfolk. Vi kompletterar med rederi- och fartygsspecifik utbildning internt.

Arbetet som befälhavare passar lika bra för kvinnor som för män.

”Som befäl i Styrsöbolaget har jag ansvar för fartyg, besättning och passagerare, det ger mig ett stort ansvar under frihet. Viktigt för mig är att erbjuda en säker och behaglig resa samtidigt som det är viktigt att hålla tider. Möjligheten att jobba till sjöss och ändå kunna vara hemma varje dag är unik. Jag har ett suveränt jobb”. Christian, Befälhavare

 

Senast uppdaterat: 2010-06-14